Mehe ja naise viljatuse diagnostikatestide arendus

Käesolevas arengusuunas tegeletakse peamiselt naise viljatust põhjustava endometrioosi ning mehe viljatust põhjustava prostatiidi põhjuste selgitamisega. Endometrioosi uuringute läbiviimiseks oleme saanud TÜ Eetika Komiteelt loa vastavate teadusuuringute läbiviimiseks. Käivitunud on aktiivne koeproovide kogumine TÜ Kliinikumi Naistekliinikust, Elite Kliinikust ja Fertilitasest. Prostatiidi diagnostikatestide alaprojektis oleme peamiselt tegelenud võimalike autoantigeensete valkude andmebaasi loomisega.

Tegeleme ka emaka limaskesta kvaliteedi probleemide uurimisega, tehes koostööd Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Karolinska Insituudi, Uppsala Ülikooli ja Valencia Ülikooliga. Oleme uurinud ning tuvastanud viljatutele naistele iseloomulikke geeniekspressiooni mustreid emaka limaskestas, mis võivad olla nende viljatuse põhjuseks.

Lisaks oleme koostanud mehe viljatust põhjustavate kromosoomiaberratsioonide ja geenide mutatsioonide andmebaasi, mis on aluseks uute kommertsiaalsete meeste viljatuse testide väljatöötamisele.